Pomimo tego że domy energooszczędne są o wiele droższe w budowie, w późniejszym eksploatowaniu okazują się o wiele tańsze. Nic więc dziwnego, że bierze je pod uwagę coraz więcej osób, planujących budowę własnego domu.
Projekty domów energooszczędnych – prosta bryła
Warto wiedzieć, że Projekty domów energooszczędnych zazwyczaj przedstawiają budynki budowane na planie kwadratu lub prostokąta. Zazwyczaj posiadają one prosty, jedno bądź też dwuspadowy dach. Budownictwo energooszczędne starasz się całkowicie pomijać różnego rodzaju lukarny, balkony i wnęki- każdy dodatkowy element w konstrukcyjny może negatywnie wpływać na właściwości izolacyjne budynku. Skomplikowana bryła sprzyja powstawaniu mostków cieplnych, które umożliwiają straty energii.
Co wziąć pod uwagę, planując układ pomieszczeń?
Jeśli chodzi o projekty domów energooszczędnych, nie tylko kształt budynku ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę także na rozmieszczenie pomieszczeń. Uznaje się, że Północna strona budynku powinna zawierać pomieszczenia gospodarcze – garderoby, schowki lub garaże. Są to miejsca, w których domownicy przybywają jedynie od czasu do czasu, co pozwala na utrzymywanie w nich niższej temperatury. Pokoje dzienne zaleca się lokować popołudniowej stronie budynku – Dzięki takiemu rozmieszczeniu przez większość dnia będą dodatkowo ogrzewane przez promienie słoneczne wpadające przez okna.
Izolacja ścian w domach energooszczędnych
Osoby, które wybierają materiały na ściany zewnętrzne do swojego domu energooszczędnego, przede wszystkim muszą zwracać uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła. I będzie on niższy, tym wyższy poziom energooszczędności budynku uda się osiągnąć. Jednak sam wybór materiału to nie wszystko – równie ważne jest jego prawidłowe ułożenie. Obecnie izolacje domu wykonuje się zarówno w technologii lekka – mokra, jak i w technologii fasad wentylowanych.
Jak widać, istnieje wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając projekty domów energooszczędnych. Na pewno warto wziąć je pod uwagę.