W ostatnich latach bardzo dużym uznaniem cieszą się akumulatorki NIMH. Warto mieć na uwadze, że jest to nowsza wersja baterii niklowo-kadmowych.
Budowa akumulatorów NIMH
W tym artykule wyjaśnimy, gdzie stosowane są Akumulatorki nimh, a także podpowiemy, jak ich prawidłowo używać. Akumulatory niklowo-wodorkowe mają katodę niklową oraz anodę, która jest stopem metali. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w procesie ładowania wodór reaguje ze stopem metali. Porowaty stop metali tworzą: aluminium, żelazo, nikiel, kobalt oraz mangan. Pierwsza bateria niklowo-wodorkowa została wyprodukowana w 1989 roku.
Ogniwa NIMH
Ogniwa NIMH mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ technologia jest systematycznie rozwijana. 1.2 V wynosi nominalne napięcie ogniw NIMH. Baterie mogą być łączone ze sobą szeregowo. Dzięki temu nie trzeba zwiększać pojemności, żeby skutecznie sumować napięcie kolejnych ogniw. Akumulatory NIMH mogą być rozładowane do 1.0 V oraz naładowane do 1.4-1.6 V. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że technologia ogniw NIMH jest bardzo zbliżona do konstrukcji akumulatorów Ni-Cd.
Najważniejsze parametry
Obydwa akumulatory można stosować zamiennie, ponieważ ich siła elektromotoryczna wynosi 1.2 V. Wśród najważniejszych parametrów można wymienić pojemność. Ogniwa NIMH mają też mniejszy efekt pamięciowy. W efekcie niepełnego rozładowywania może pojawić się efekt tak zwanej leniwej baterii. Wyższa cena akumulatorów NIMH jest niestety minusem. Można śmiało powiedzieć, że są efektywniejsze i bezpieczne dla środowiska naturalnego. W procesie produkcji nie jest wykorzystywany szkodliwy kadm.