Problem niedostatecznej ilości przestrzeni najczęściej dotyczy mieszkań w bloku, lecz zdarza się, że również w domu wolnostojącym brakuje miejsca w sypialni. Z reguły musi ona pomieścić dużą szafę, toaletkę, komodę, fotel, a w sypialni dziecięcej jeszcze biurko i kącik do przyjmowania kolegów, grania, zabawy. Jak zatem wybrać idealne łóżko, które będzie funkcjonalne, wygodne, a przy tym wpisze się w aranżację niewielkiej sypialni?
Optymalny rozmiar łóżka
Łóżko jednoosobowe
Jeśli szukasz łóżka dla jednej osoby, wystarczającym może być to o szerokości 90 cm. Sprawdza się w przypadku nastolatków i reprezentantów szczupłej budowy ciała. W bardzo małych sypialniach bywa jedyną opcją. Bardziej komfortowe modele to jednak te większe o wymiarach 120×200. Pozwalają na swobodne zmiany pozycji i poleca się je tym, którzy mają niespokojny sen, często się wiercą.
Fajnym rozwiązaniem do małej sypialni są łóżka jednoosobowe z możliwością rozłożenia. Na rynku dostępne są, chociażby modele 80×200, które można rozsunąć, zwiększając powierzchnię spania do 160 cm szerokości. Z powodzeniem zmieści się wówczas nawet druga osoba. Takie łóżka często wybierane są do pokoi dziecięcych i młodzieżowych, by ułatwić przenocowanie w weekend koleżanki czy babci.
Łóżko dwuosobowe
Najpopularniejsze rozmiary łóżek dla dwojga to 140×200, 160×200 i 180×200. Aby wybrać ten odpowiedni, konieczne jest ustalenie, jakie jeszcze meble mają się znaleźć w pokoju oraz ile przestrzeni potrzebujecie, by czuć się swobodnie. Jedni decydują się jedynie na duże łóżko i szafki nocne, bo nie potrzebują niczego więcej, a komfort spania jest dla nich priorytetem. Inni wybierają mniejsze łóżko, by zostawić nieco przestrzeni na dojście do niego z obu stron lub wstawienie szafy na ubrania. Młodzi rodzice powinni brać pod uwagę także miejsce dla ewentualnych małych gości, którzy będą się chcieli w nocy przytulić. Łóżko 160×200 powinno być wówczas wystarczające.
Zakłada się, że w najwygodniejszym ustawieniu obie osoby mogą podejść do łóżka od swojej strony, a między ramą oraz ścianą lub meblem pozostaje około 80 cm. Węższa przestrzeń będzie komplikować kładzenie się spać i wstawanie.
Jaki rodzaj łóżka sprawdzi się w małej sypialni?
Pamiętaj, by kupując łóżko, zwrócić uwagę na jego całościowe wymiary. Najczęściej podawane są bowiem wymiary materaca, a trzeba jeszcze doliczyć ramę. W niewielkim wnętrzu zdecydowanie lepiej sprawdzą się łóżka o subtelnych ramach, które nie obciążą optycznie aranżacji. Drewniana jasna rama niewystająca zbyt mocno poza obrys materaca będzie pasować do każdej stylistyki, a dodatkowo ociepli wnętrze. Unikaj dużych i wyrazistych zdobień na ramie. Podobnie pościel powinna być gładka lub z drobnym nadrukiem. To jednak tylko wskazówka, sypialnia ma przede wszystkim sprawiać, że jej właściciele będą się w niej dobrze czuli, mogli wypocząć po ciężkim dniu, a rano z radością witali nowy dzień.
Kupując łóżko do małej sypialni, pamiętaj, że możesz dzięki niemu zyskać nieco miejsca do przechowywania. Wybierz model z szufladami i dodatkowymi schowkami. Posłużą na pościel lub zimowe kurtki. Jednocześnie ograniczą zbieranie się kurzu pod łóżkiem, który przy niewielkim metrażu trudno się usuwa. Jeśli w sypialni nie będzie miejsca na to, by wysunąć szufladą spod łóżka, wybierz model z unoszonym stelażem.