Skuteczność pracy bezdotykowych myjni samochodowych zależy w głównej mierze od zastosowanych płynów do zmywania. Najczęściej jest to zestaw różnych substancji myjących, których działanie w pewnym stopniu uzupełnia się.
Piana MAX i takie tam
Niektóre myjnie samochodowe oferują płyny do zmywania, które generują bardzo dużą ilość aktywnej piany. I choć faktycznie piana ta ma właściwości rozpuszczające i czyszczące, to jej zastosowanie w tak dużych ilościach jest często zabiegiem marketingowym. Bądź co bądź, im więcej piany, tym bardziej widowiskowe mycie auta.
W przypadku niektórych zabrudzeń nawet duża ilość piany nie pomoże w ich szybkim usunięciu. Tutaj największą skutecznością w czyszczeniu wyróżnia się strumień wody. Jego silne, mechaniczne oddziaływanie na zabrudzenie pomaga w jej rozbiciu, a w konsekwencji prowadzi do usunięcia plamy.
Woskowanie i woda destylowana
W bezdotykowym czyszczeniu auta Płyny do zmywania nie odgrywają jedynej roli. Co prawda za ich pomocą można usunąć bardzo duże ilości zabrudzeń, ale nie tworzą one na powierzchni karoserii specjalnych, zabezpieczających ją powłok. I właśnie dlatego zdecydowana większość myjni udostępnia wosk i wodę destylowaną.
Wosk jest niezbędny po to, by ograniczyć podatność karoserii na działanie brudu. Dzięki niemu powierzchnia auta jest zabezpieczona przed odkładaniem się zanieczyszczeń, co w praktyce przedkłada się na ograniczoną częstotliwość mycia pojazdu. Z kolei woda destylowana sprawia, że na powierzchni auta nie pojawiają się szpecące smugi.
Czy to wystarczy?
Prawdę mówiąc, chcąc w pełni umyć samochód, nie trzeba od razu korzystać z wszystkich dostępnych etapów czyszczenia. W tym celu wystarczą płyny do zmywania, a także woda do spłukiwania piany. Jeśli jednak ktoś chce, aby jego pojazd prezentował się wyjątkowo, może skorzystać z dodatkowych metod czyszczenia.
A tak na marginesie, nawet najlepsze powłoki i inne warstwy ochronne na nic się nie zdadzą, jeśli na samochód będzie oddziaływać typowa, polska i deszczowa pogoda. Błoto, śnieg i deszcz to czynniki, które razem mogą bardzo intensywnie zanieczyścić karoserię.